Vida Arena
Inte startad (18:30)
(0-1, 0-2, 1-1)
OMGÅNG 4 2011-09-24 18:30
Tre matcher väntar på oss klockan 18:30 denna lördag 24 september och som vanligt tar Hockeyligan.se tempen på de deltagande lagens tillgängliga spelartrupper. Inför kvällen kan vi konstatera att det ser ut som förväntat i de sex laguppställningarna.
Janne Karlsson väljer att matcha exakt samma lag mot Skellefteå som han gjorde mot Timrå.
Brad Moran värvades in till Växjö Lakers för att bli en offensiv spelmotor. Och det har han levt upp till.
Elitserien rullar vidare med full omgång på lördag och Pucksnack tar i vanlig ordning russinen ur hockeykakan och presenterar dessa i Elitserien Play. Häng med när vi snackar upp!
Första trepoängaren i klubbens historia bärgades genom 3-1 mot Timrå. På lördag tar Växjö Lakers sats mot tre nya hemma i VIDA Arena - och gästande Skellefteå AIK förväntar sig en tuff kamp: "Växjö har en nystart och känns hungriga", säger assisterande tränaren Bert Robertsson till klubbens hemsida.
Växjö Lakers bärgade säsongens första trepoängare mot Timrå och blickar nu fram emot säsongens andra hemmamatch. Skellefteå AIK står för motståndet.
När Niclas Burström gjorde ett gästspel i Växjö Lakers för ett par säsonger sedan så sparades det inte på lovorden. Nu är 20-åringen redo att ta nästa steg och växa ut till en toppback i Skellefteå AIK.